Без категорії

Технологія художнього відливу з бронзи або латуні

Виготовлення відливу з бронзи або латуні передбачає декілька етапів.

Виготовлення моделі для відливу в залежності від використання способу відливу відрізняється етапами, а також способом виготовлення моделей.
1. При відливі в утверджувальні форми:
– модель виготовляється з глини, пластиліну або іншого гнучкого матеріалу, якому можливо надати певну форму, хоча б на невеликий проміжок часу;
– якщо модель виготовляється з глини, процес ускладнюється виготовленням додаткової гіпсової форми, з якої виготовляється гіпсова модель;
– модель з гіпсу обов’язково доробляється автором (авторська проробка), оскільки відлив у металі буде повністю відповідати гіпсовій формі.
– Після цього етапу модель ділиться на частини, зручні для формування в утверджувальні форми. Виготовляється форма для відливу, після чого відкривається, а модель виймається. Після цього, якщо модель об’ємна, виготовляються внутрішні межі стінок відливу (стержні), які підвішуються всередині готової форми таким чином, щоб зменшити об’єм металу, який буде заливатися в форму, тим самим формуючи стінки відливу (у межах 5 – 9 мм);
– Готову стрижньовану форму готують до відливу. Вона обмотується поліетиленовою плівкою для запобігання попадання всередину форми сторонніх частинок, які заважатимуть протоку металу всередині форми під час вливання;
– Форма фіксується в опоку відповідного розміру і затрамбовується масою, яка триматиме розкривні частини форми і не дасть їм розійтися під час вливання металу;
– Наступним етапом у виготовленні відливу є власне вливання металу, остигання відливу, а також розбирання форми та обрізання каналів для проходження металу (літників).
Після цього відбувається обробка відливу механічним способом (шліфування, полірування).
– Остаточним етапом є хімічне патинування виробу (надання йому кольору), а також нанесення захисного покриття.

2. При використанні технології відливу за виплавлюваними моделями виготовлення самої моделі є складнішим.

– З гіпсової, глиняної або моделі з іншого матеріалу обов’язково знімається гіпсова форма.
– У гіпсову форму заливається гарячий віск, який подібно до води потрапляє у найменші куточки форми і застигає.
– Після відкривання форми воскову модель опускають в суміш, яка під дією хімічних прискорювачів твердне і створює “шкаралупу” довкола воскової моделі.
– Після цього оболонку, всередині якої міститься воскова модель, поміщають у муфельну піч і розігрівають до високої температури.
Віск розтоплюється і витікає з оболонки. Залишається оболонка (форма), у яку після закріплення в опоці, як описано вище, вливається метал.
– Після остигання відливу механічним способом розбивається оболонка і виймається готовий відлив.

На нашому підприємстві використовуються обидва способи виготовлення відливів. Перший спосіб, як правило, використовується
для виготовлення великих меморіальних робіт (пам’ятники, скульптури великих розмірів – 700 мм і більше). Відлив за виплавлюваними моделями, як правило, використовується для виготовлення букв на пам’ятники, малої пластики, нагород, надписів для пам’ятників, а також невеликих таблиць.
Обробка відливу також має свої особливості. В залежності від вимог замовника відлив може бути або оброблений стандартно, або прокарбований (відчеканений). Карбування, як правило, використовується при виготовленні копій антикваріату, оскільки більшість старовинних виробів з бронзи карбовані.

Виготовлення букв з бронзи або латуні включає комп’ютерне проектування кожної букви, виготовлення точних моделей букв для запобігання змінам шрифту під час виготовлення моделей, а також візуалізацію вивіски (проектування кінцевого вигляду вивіски на фасаді будівлі).

Безпосередньо процес виготовлення пам’ятника займає доволі велику кількість часу. Від маленького ескіза на папері або в пластиліні до готового пам’ятника відлитого з бронзи твір проходить вищезгадані стадії ліпки, доробки, формування гісової моделі, відливу гіпсової моделі, а також поділу на частини, для зручності формовки, зборку, зачистку зварних швів,  шліфування, патинування та гаряче воскування. У наступних галереях, на прикладі кількох робіт скульпторів Володимира Цісарика та Володимира Одрехівського показано повний процес виготовлення скульптур.

Процес виготовлення   памятника Францу Йосипу. м. Чернівці Процес виготовлення   памятника загиблим шахтарям м. Червоноград Процес виготовлення  памятника Пабло Пікассо м. Львів Процес виготовлення памятника  Леопольду Мазоху м. Львів
Процес  виготовлення памятника винахідникам гасової лампи Процес    пропорційного   збільшення мініатюри (виготовлення памятника)